Nagy öröm ért minket tegnap, hiszen amellett, hogy telt házzal indítottuk az Agykutatás Hete 2019 ? első panelbeszélgetését, a PTE Innovációs Napon kolléganőnk, Dóró Éva az egyetemi technológiák bemutatkozása szekcióban elhozta a “leginnovatívabb ötlet” díjat! ??
Az alábbiakban egy interjút is olvashattok a nyertessel:
Innovatív, zebrahalas
Az állatkísérletek számának csökkentésével kapcsolatos az a projekt, amivel a PTE leginnovatívabb projektje-díjat Dóró Éva (PTE Transzdiszciplináris Kutatások Intézet) elnyerte az Innovációs Napon.
Mit kell Rólad tudni, mutatkozz be, kérlek!
Dóró Éva vagyok, kutató biológus. Itt végeztem a PTE-n, majd Angliában és Hollandiában dolgoztam kutatóként egy Marie Curie PhD-ösztöndíjjal. Aztán kicsit több mint egy éve visszatértem Pécsre az ÁOK újonnan megalakult Transzdiszciplináris Kutatások Intézetéhez csatlakozva, ahol a kutatás innovatív hasznosításán és a társadalom felé való kommunikációján dolgozunk.
PTE Innovációs Nap délutáni szekciójában adtál elő, ahol az egyetemi technológiák mutatkoztak be. Te milyen innovációs ötlettel indultál? És mit lehet erről tudni pontosan?
Olyan projekttel indultam, amivel anno még diplomatémaként kezdtem el foglalkozni Prof. Sik Attila és Prof. Müller Ferenc irányítása alatt a Birminghami Egyetemen, Angliában. Lényegében a célunk egy olyan költséghatékony szolgáltatás nyújtása gyógyszergyártó cégeknek, ami nagyon nagy mértékben lecsökkenti a teszteléshez felhasznált állatok számát. A dolog trükkje az, hogy mindehhez zebrahal embrióját használjuk, ami mára egy nagyon népszerű modellállat lett, ugyanis 5 napos korukig nem minősülnek állatnak. Viszont kialakult szerveik teljesen funkcionálisak, így nagyon sok hasznos információt tudnak szolgáltatni, amit a sejtkultúrás vizsgálatok nem. A fejlesztés alatt lévő termékünkkel automatizált EKG és EEG méréseket fogunk majd végezni a zebrahal embriókon, hogy kiszűrjük azokat a hatóanyagokat, amik szívritmuszavart, illetve agyi károsodást okoznak. Ezáltal pedig a hatóanyagok töredéke kaphat csak zöld utat az egerek felé.
Te kaptad “a leginnovatívabb projekt” díjat. Mit jelent ez neked?
Természetesen nagyon örül neki az egész csapat, velem együtt. Nagy lehetőség volt befektetők és különböző startup inkubációs programok képviselői előtt bemutatni a projektünket. A népszerűsítés és kapcsolatépítés volt a cél, és szerencsére ezt sikerült is elérni.
Milyen célkitűzéseid vannak a jövőre nézve a projekt kapcsán?
A termékünk fejlesztésén kívül nagyon fontosnak tartom az üzleti és management továbbképzéseket, egyéb „soft skill” tréningeket, illetve start-up coaching igénybevételét, amit meg is fogunk tudni valósítani az innovációs napon kapott lehetőségek kiaknázásával. A kutatás mellett a vállalkozói életnek ez a része is nagyon érdekel, így ezen a területen is fejlesztjük majd magunkat.
Milyen nyereménnyel, lehetőségekkel jár ez a díj?
Eddig 3 felajánlást/megkeresést kaptunk. Az EIT Health (EU által támogatott legrangosabb egészségügyi innovátorok hálózata) lehetőséget biztosít a továbblépéshez számos szinten: tréningek és start-up coaching biztosításával felkészít a külföldi megmérettetésekre, befektetőkkel való tárgyalásra az egészségügyi szektorban.
A Futurmed Kft. egészségügyi cégcsoport konzultációs és kapcsolatteremtési lehetőséget ajánlott fel. Illetve a SinguLab egészségügyi üzleti inkubátor képviselője is megkeresett minket későbbi további együttműködés és a programjukhoz való csatlakozás céljából.
Lesz-e lehetőséged a jövőben továbbfejleszteni a projektet?
Mindenképpen, egyrészt folytatni fogjuk a termékfejlesztést, emellett a fent említett üzletfejlesztési és támogatási programok igénybevételével a vállalkozás építésére is lehetőségünk nyílik majd.
Hol tart jelenleg a projekt, melyik életfázisban?
A projektünk lényeges részét képező speciális mikro-elektródák elkészültek, az elektrofiziológiai elvezetési technológiánkat validáltuk és publikáltuk, illetve az automatizált analizáló szoftver fejlesztése is megtörtént. A következő lépés hardveres fejlesztés lesz a sokcsatornás elvezetés elérése érdekében, ez elsősorban mérnöki munkát igényel majd.
Kik segítettek neked a projekt kidolgozásában?
Ahogy ezt korábban is említettem, ez egy egész csapat munkája. Az ötletgazda Prof. Dr. Sik Attila és Prof. Dr. Müller Ferenc. Richard Barrett a szoftver- és elektródafejlesztést végezte, Magony Andor bioinformatikai munkálatokat látott el, Rhiannon Hurst és jómagam pedig a rendszer kialakításán dolgoztunk és a biológiai validálást végeztük el.
Lesz-e mód a projekt utánkövetésére, ami nyilvános?
Az ITD honlapján (http://old.itdweb.hu/) és Facebook oldalán (https://www.facebook.com/itdpteaok/) rendszeresen beszámolunk majd a projekt alakulásáról, elsősorban ezeken a csatornákon keresztül lehet egyelőre követni a projektünk alakulását.